Jakie i gdzie kupić części do regeneracji głośników?

Zastanawiałeś się kiedyś nad wyborem części do regeneracji? Jakie kupić? Czy oryginalne droższe, czy „zamienniki” tańsze? A może nie wiesz jak je rozróżnić, albo gdzie kupić oryginalne?

Przedstawiam krótki opis gdzie, co i jak.

Oryginalne vs zamienniki

Podstawowa różnica, jaka się rzuca w oczy, to cena. Oryginalne membrany kosztują około 10-20 zł w zależności od głośnika, podczas gdy „uniwersalna”, czy to na zawieszeniu piankowym, czy gumowym, kosztuję kilka razy mniej – 2-10 zł. Jest to najczęstsze kryterium wyboru. O wyborze decyduje też dostępność. Chińskie membrany można kupić w większości sklepów z głośnikami, podczas gdy te pierwsze, oryginalne Tonsil, można kupić w „specjalistycznych” sklepach, rzadziej w normalnych sklepikach. W dobie internetu to już nie jest problem.

Wspomniana cena i ewentualnie dostępność jest chyba jedynymi zaletami tych części. Mają natomiast szereg wad. Podstawową wadą jest różnica w wydawanym dźwięku. Dla jednych jest wyczuwalna, dla innych nie, szczególnie tych co przywiązują do tego mniejszą wagę. Na to składa się wiele cech: masa układu drgającego,  to z czego jest zrobiona membrana, zawieszenie górne, sztywność membrany, jej kształt, budowa cewki itp. Do innych wad można zaliczyć ogólny wygląd. Dla mnie jest to jedna z podstawowych wad. Czyż nie obrzydliwa jest czarna, połyskująca membrana, na gumowym zawieszeniu przyklejonym od góry, z ogromną kopułką, zajmującą większość powierzchni membrany? (Tyczy się to oczywiście głośników Tonsila na papierowej membranie z piankowym zawieszeniem). Dla mnie tak, brzydkie to jest i już. Nawet jeśli by to dawało lepszy dźwięk to i tak bym tego nie chciał. Te dwie wady przekładają się także na cenę głośnika czy kolumny. Owa cena może być nawet 2-3 razy mniejsza. Oczywiście, są również wyjątki. Na Allegro można spotkać czasami sztucznie zawyżone ceny takich przedmiotów, a jeszcze bardziej ściska mnie jak widzę, że ludzie to licytują. Ale skąd teraz pewność czy licytują to Ci, którzy chcą kupić, czy Ci, którzy tylko podbijają, a tym samym średnia cena takich głośników jest sztucznie zawyżana.

Jak je odróżnić od siebie

W tym przypadku najczęściej nie ma problemu. Najlepiej spojrzeć na zdjęcia, stare katalogi czy stronę producenta by wiedzieć jak powinien wyglądać oryginalny głośnik.

#Zdjęcia usunięto#

Pierwsze co rzuca się w oczy to kolor membrany i kopułki. Oryginalna membrana (po lewej) ma ciemny, zielony odcień. W przypadku głośników starszej daty, membrana jest szara, niebieskawa lub ma inny kolor w zależności od daty produkcji i warunków eksploatacji. Membrana oryginalna ma fakturę bliższą papieru/celulozy, po przyjrzeniu się widać pojedyncze włoski, a tym samym jest matowa, a nie jak w przypadku głośnika po prawej – połyskująca. Kopułki tyczy się to samo. W przypadku większości głośników Tonsil (najczęściej starszej daty) kopułka jest także „wypłaszczona”. Wracając do membrany, w tym głośniku, na obrzeżu membrany jest charakterystyczny garb, zawinięty do środka. Nieoryginalna jest zakończona prosto. W przypadku zawieszenia górnego trzeba zwrócić też uwagę czy jest naklejone od góry membrany czy od dołu. Klejenie od góry było stosowane raczej tylko w nowszych głośnikach. Kolor zdarza się różny, ciemne, jasne, śliskie itp, tutaj nie ma większej różnicy poza wyglądem.

Tutaj nie ma większego problemu z rozróżnieniem lepszych membran od gorszych. Trudniej jest w przypadku głośników o średnicy 25 cm. Jakiś czas temu pojawiły się membrany z charakterystycznym rantem, jak w oryginalnych.

#Zdjęcia usunięto#

Tutaj różnica widoczna jest w kolorze i połyskiwaniu, a także fakturze membrany. Podobnie jak w przykładzie głośnika GDN 20/40, membrana po prawej jest czarna i połyskująca (widać niejednolity kolor na zdjęciu).

Ten przykład doczekał się większej dyskusji na forum Unitra-Fan tutaj, polecam poczytać.

 

Podobnie jest w przypadku innych głośników niskotonowych i średniotonowych. Najlepiej porównać ze zdjęciem oryginalnego głośnika. Zdarzały się też głośniki z membranami lakierowanymi na czarno z połyskiem (Kolumny Blues 150, TON 200, TON 400,  pod nazwami CATH  i inne.) Jeśli ma się jakieś wątpliwości to zapytać, czy to tutaj, czy forum Unitra-Fan lub elektroda.pl

Apel do osób wymieniających membrany. 

Jeśli membrana jest cała to jej nie wyrywaj, szkoda. Szczególnie gdy membrany mają ładny kolor. A jak dalej chcesz to zrobić, szczególnie wklejając chiński śmieć, to lepiej sprzedać głośnik, a kupić sam kosz, czy już zregenerowany na chińskich częściach. Gwarantuję, że stratny nie będziesz.

A jeśli dalej nie to chętnie kupię takie części z demontażu. Cewki, membrany, kopułki, jeśli masz takie rzeczy to zgłoś się do mnie.

 

Więc gdzie kupić oryginalne części?

Nie będę tutaj się rozpisywał, podam tylko kilka linków do sklepów:

AudioStar_ – Allegro – Głównie sprzedają nawijane przez siebie cewki. Na podstawie oryginalnych. Zdarzają się też oryginalne membrany i zestawy naprawcze ze swoimi cewkami.

jurek-cieslak – Allegro – Konto prywatne firmy AudioStar_

Sklep Tonsil – Sklep, Allegro – Tutaj oficjalny dystrybutor aktualnego wcielenia Tonsil. Części oryginalne. Przy zamawianiu polecam się upewnić w 100% co się kupuję. Sklep robiony niedbale, opisy i zdjęcia tak samo. Najlepiej zamawiać telefonicznie lub mailowo. Usługi regeneracji w przypadku głośników nietypowych nie polecam, dyskusja tutaj.

akustyka – SklepAllegro – Oficjalny dystrybutor Tonsil. Sprzedaje membrany z kopułkami w dobrych cenach.

AudioSPA – Moje konto allegro, nieraz jakieś części sprzedaje.

naglosnienia – Allegro – Mój znajomy. Sprzedaje cewki do głośników wysokotonowych. Jak napisał oryginał to jest to oryginał, inne chińskie.

Umifon – Sklep – Co prawda nie są to oryginały, ale jedyne dobre i słuszne zamienniki. Zawieszenia są dobre, w przypadku membran nie jest najlepiej, ale dalej jest to lepsze wyjście niż china. Można też zamówić nietypowe cewki.

W innych „internetowych” sklepach nie natknąłem się na oryginalne części.