Tonsil ZG25C

Zestawy głośnikowe nabyłem kiedyś z przeznaczeniem do odnowienia co tak też się stało. Były w dobrym stanie, ale jak zwykle pianki się porwały i obudowy były trochę zmatowiałe, porysowane. Pierwsze co zrobione zostało to obudowy, oddałem je wujkowi-stolarzowi.

Wróciły spowrotem do mnie po długim czasie, ale już odświeżone. Od siebie dodałem jeszcze odmalowanie frontów i tyłów kolumn po uprzednim przygotowaniu powierzchni. Następnie na froncie został wklejony docięty płat materiału, który ma zastąpić dotychczasową sparciałą gąbkę uszczelniającą połączenie głośnika do obudowy. Zwrotnice zostały rozebrane, umyte i ponownie zlutowane. Wymienione zostały również przewody na 2mm2. Dodane zostały również takie same przewoty połączeniowe do wzmacniacza o długości 5 metrów. Wytłumienie zostało również wymienione na gąbkę tapicerską , a pozostałą przestrzeń wypchałem watoliną. Oryginalne głośniki GDN 16/12 dostały nowe pianki, natomiast GDWK 9/40 zostały tylko rozebrane, umyte i ponownie złożone, ponieważ oryginalne cewki były sprawne. Głośniki zostały przykręcone. Maskownice wymieniłem na trochę inne z innego zestawu ZG25C. Weszły ciasno, różniły się trochę kolorem, co w połączeniu z kolorem obudowy, nadały kolumną pięknego PRLowskiego charakteru. Gdy je podłączyłem pod wzmacniacz, od razu się w nich zakochałem.

 

 • Piotrek

  Świetną robotę robisz 🙂 gratuluję stronki i włożonej pracy

 • Adaś

  Witam.
  Czy te kolumny naprawdę tak ładnie potrafią zagrać? Mam dostęp do 4 sztuk (pewnie z nich dwie by się do czegoś jeszcze nadawały), ale w stanie nadającym się do całkowitej regeneracji: obudowy do ponownego oklejenia, głośniki do regeneracji, zwrotnice do naprawy, kabli brak. Zagrają ładniej niż np. ZG15C? Aktualnie w pracy grają mi naprawione ZG15C, ale gdyby był sens, to zamienił bym je właśnie na ZG25C.
  Pozdrawiam.

  • Dan

   Moim zdaniem zagrają lepiej. Sam takie regenerowałem i porównałem z ZG15c. W zasadzie używam wszystkich czterech kolumn, ale ZG25c naprawdę warto regenerować. Jedynie trzeba pamiętać o impedancji, bo ZG25c mają 4 ohm. (jeśli mnie pamięć nie myli to większość modeli tego typu ma 4 ohm, ale warto sprawdzić na tabliczce znamionowej).

   • Potwierdzam, powinno się odczuć wyraźną poprawę na +

 • speedster

  Witam. Szukam zestawów do regeneracji glosników GDN 16/12 w moich ZG25C. Gdzie moge takie znaleść? pozdrawiam

  • Niestety, w tym przypadku trzeba szukać całych głośników, ale na szczęście popularne są i w granicach 15zł od sztuki, no chyba, że chodzi o zawieszenia górne to umifon, tonsil, bądź ewentualnie ja coś mogę wysłać.

 • Igor

  Witam.
  Na jaki klej pan klei piankowe zawieszenie z membraną?

 • MarJAN

  Witam
  Stare babcie zg25c, trochę poprawione po Tonsilu:P
  Oryginalne wszystkie przetworniki GDN 16/12 GDWK 9/40
  Wymiana okablowania, wytłumienia .
  Regeneracja GDN- ów.
  Aluminiowe pierścienie na wszystkich głośnikach.
  Brzmienie jak na ZG25C przystało—znakomite:)
  pozdrawiam