Odświeżenie Tonsil ZG40C/9

Kolumny, razem z Radmorem 5102-TE, trafiły do mnie do przeglądu i odświeżenia. Zostały rozebrane na części pierwsze. Obudowy w środku uszczelnione klejem na każdym łączeniu. Zwrotnice nie wykazywały zmęczenia. Oryginalne wytłumienie zostało wywalone. Były to „placki” waty szklanej w folii, nie wiem czemu to miało służyć. Obudowy zostały wypełnione wełną mineralną po brzegi, nie upychałem ile wlezie. Membrany głośników odkurzone z kurzu.

Cewki w wysokotonowych GDWK 9/40 były spalone. Jako, że miałem parę GDWK 9/80 8Ω to poszły na zamianę. Niestety jeden z głośników niskotonowych GDN 25/40/1 miał przerwaną membranę, ale nie było aż tak źle by tego nie skleić. Co prawda został ślad, ale głośnik gra jak trzeba. Przełączniki rozebrane, wyczyszczone i nasmarowane trafiły do obudowy. Fronty kolumn, wszystkie pierścienie i maskownice zostały umyte. Dodatkowo uzupełnione kołki w maskownicach. Wyczyszczone głośniki trafiły na swoje miejsce. Głośnik niskotonowy po wciśnięciu wypychał membranę bierną co potwierdzało szczelność obudowy, a zarazem „poduszki powietrznej”. Na końcu całe obudowy zostały umyte, nawoskowane. Przetestowane w praktyce pokazały swoją potęgę dźwięku, szczególnie przy muzyce ze swoich lat. Zastosowane przetworniki: Wysokotonowy GDWK 9/40/1 8Ω (zamieniony na GDWK 9/80 8Ω) Średniotonowy GD 12/5/2 8Ω Niskotonowy GDN 25/40/1 8Ω Układ Bierny UB25 (Membrana Bierna MB25)

Tutaj czuć moc lat 70-ych, aż łezka mi się w oku zakręciła 😉

 • Pan_winyl

  Witam, 

  Bardzo fajny opis, pomysł na blog.

  Gartuluję pracy przy kolumnach, wiem ile trzeba się nachodzić i naszukać, aby znaleźć części, dobrać odpowiednie parametry kabli, wytłumień, by z jednej strony zachować brzmienie, a z drugiej strony poprawić jakość dźwięku. 

  Moje odnowione mildtone '86 zostały niedawno wyposażone w nowe zwrotnice z regulacją i nie mogę powiedzieć o nich by były oryginalne, ale jeśli to Pana zainteresuje, chętnie podeślę zdjęcia i opis wykonanych prac.

   

  Pozdrawiam!

   

  Pan_winyl

 • kris

  co do klejenia mebran nie jest to najlepszy zabieg ponieważ nie uzyskamy tej samej struktury mebrany co wcześniej może to powodować dziwne zachowania głośnika oraz zmianę parametrów

  • Tu jest racja, jednak trzeba wybrać jakiś kompromis pomiędzy: kupem głośnika, ewentualną różnicą w kolorze membrany, nową, czarną, chińską membraną, czy innych metod. Jasne, gdybym wtedy znalazł taki głośnik, w dosyć podobnym kolorze membrany to bym kupił, zwłaszcza, że osiągają niskie ceny. Ale gdy się samemu, albo właścicielowi kolumn, nie wychwytuję różnicy to chyba nie jest to najgorszym zabiegiem 😉 

 • Kamil

  Polecam słuchać na tym samym sprzęcie 🙂

 • Jędruś

  Czy nie za duzo tego wytłumienia wcisnąłeś do kolumn…? Jak bym je wytłumiał na słuch.
  Różnica będzie w niskich częstotliwościach.Brak lub minimalna ilość wytłumienia – najpiew bedą takie głuche, wypośrodkowana – potem bass zacznie byc bardziej nasycony…aż bedzie ok :)) by w końcu przesadzic i dać za dużo – bas będzie takie zamulony i dziwnie nienatutalny – wtedy odejmujemy wytłumienia. Tym patentem wytłumialłem SPACE 86. Aha, i przewody. Naprawdę zalecam wymienić. Nawet na te po 4-7zł /metr z „nie dla idiotów” kupione, lub w innym sklepie. Barwa dźwięku się ożywi i odmuli. Wymianę przewodów zalecam do każdych kolumn.

  • h/k

   Akurat Space 86, czyli z zamkniętymi obudowami powinmo się wytłumić jak najmocniej, aż pod kosz GDN. Bass reflex i MB czasami wręcz bardzo skąpo.

  • h/k

   A i jeszczr jedno. Co ma niby dać nowy przewód w poprawie brzmienia? Jak stare są popalone to się zgodzę, ale jak sprawne to po co zmieniać. Dla jakiejś tam bezsensownej zasady? Nie popadajmy w żadne bzdury.